Работодателската марка се превърна в много обсъждана тема в професионалните среди и то с основание, защото силната работодателска марка помага на компаниите да привличат и задържат топ талантите в своята сфера. Работодателите търсят най-ефективните стратегии за укрепване на имиджа си на пазара на труда и инвестират сериозни средства в това. Много от тях обаче все още го правят „на парче“, без да отчетат, че всеки етап от HR процесите има влияние върху работодателската марка и за нейното укрепване е нужен цялостен и консистентен подход. В тази статия ще прочетете три стъпки, които директно приближават вашата компания към статута на предпочитан работодател.
Анкетни проучвания на удовлетвореност
Влиянието на редовните проучвания на удовлетвореност върху преживяването на служителите е широкоизвестно и много компании се амбицират да имплементират такива анкети, разчитайки, че са почти панацея по отношение на работодателската марка. Нашите наблюдения в български компании обаче показват, че често тези проучвания се въвеждат, „защото всички ги правят“, „защото трябва“ или „защото управителят ги иска“. Използват се взети наготово от интернет въпросници за измерване удовлетвореността, които може и да не отразяват точно спецификите на конкретната компания и реалните фактори в нея, които влияят на ангажираността. Правилно конструирани и проведени, редовните проучвания на удовлетвореност на служителите наистина имат огромен ефект върху работодателската марка и лоялността на хората в компанията. Но за да се гарантира оптимален ефект, са задължителни няколко елемента:
От Прометрикс горещо препоръчваме провеждането на редовни проучвания, включително тези на удовлетвореност, стига те да са добре обмислени и планирани. В противен случай се стига до „анкетна умора“ и ефектът върху работодателската марка е обратен на предвидения.
Оптимизиране на процеса по подбор
Много се говори за влиянието на работодателската марка върху подбора, но обратното често се пренебрегва, а всъщност неефективният подбор може много да урони имиджа на работодателя. Когато добре подготвените кадри са дефицитни, компаниите се стараят максимално да „скъсят“ процеса по подбор. В тези условия лесно се стига до ситуации, в които екипната работа се компрометира. Проблемите могат да възникнат заради ниска мотивация на новонаетите хора, личностови проблеми, нисък интегритет и много други фактори, които са лесно предотвратими чрез оценяване с тестове при подбор. Оценяването на ключови качества и компетентности при подбор може да повлияе на работодателската марка по два начина:
Лидерство
Навярно сте срещали фразата на Лес Хейман, бивш CEO на SAP, че хората избират компанията си, но напускат мениджъра си. Често е така в практиката – пропуските на мениджмънт екипа могат да имат огромно негативно влияние върху работодателската марка. И обратното е вярно – ръководителите в много отношения са лицето на компанията на публични форуми и събития, те са най-видимите посланици на бранда. Ако със свои действия или бездействия един мениджър създава условия за текучество в екипа си, това има вълнообразен ефект върху цялата организация. Грижата за развитието на лидерите е от основополагащо значение за много показатели на компанията и качеството на работодателския бранд не е изключение. Какъв подход е най-оптимално да се приложи към развитието на ръководния екип в различни ситуации – оценяване с тестове, 360-градусова обратна връзка или център за развитие – можете да прочетете в статията ни 3 подхода за оценяване на потребности от развитие при лидери.
В епохата на повсеместен достъп до информация, имиджът, който изграждат компаниите като работодател, достига до пазара по много начини и за поддържането му е нужно да се полагат съзнателни и продължителни усилия. При компаниите, които поставят хората в центъра на бизнеса и планират HR процесите си около тази концепция, тези усилия се отплащат многократно и служителите стават активни и лоялни посланици на работодателската марка.